Lek som blir båret av språket
Description
Full text not available
Abstract
SammendragFormålet med denne studien har vært å undersøke rollelekens betydning for barns språklæring. Studien skal besvare problemstillingen: Hvordan kan rolleleken bidra i barns språklæring?
Bakgrunnen for at jeg ønsket å undersøke dette er observasjoner av betydelige variasjoner når det gjelder omfang av lek på ulike skoler, til tross for at temaet lek i skolen har blitt satt på dagsorden de siste årene. Målet er å styrke lekens posisjon i skolen ved å fokusere på dens fordeler for språkutvikling. For å undersøke dette gjennomførte jeg observasjoner og videoopptak av ni førsteklassinger mens de engasjerte seg i en rollelek der temaet var sykehus. Elevene fikk tildelt leker som inkluderte en doktorkoffert med ulikt innhold og en sykehusliste.
Resultatene viser at barna bruker et avansert språk for å skape sammenheng mellom den virkelige verden og fantasiverden, gjennom ulike ytringstyper: rolleytringer, regiytringer, magiske ytringer og ute-av-leken-ytringer. Barna benyttet primært regiytringer, mens bruken av magiske ytringer var minimal. Videre uttrykte barna seg med et avansert ordforråd, og de inkluderte også voksnes språkhandlinger i leken. Disse funnene understreker at i leken så er barnet et «hode høyere enn seg selv», slik Vygotsky uttrykker det, barn klarer litt mer språklig i leken enn ellers i hverdagen.