• norsk
    • English
  • English 
    • norsk
    • English
  • Login
View Item 
  •   Home
  • School of Business and Law
  • Department of Working Life and Innovation
  • Master´s theses in Innovation and Knowledge Development
  • View Item
  •   Home
  • School of Business and Law
  • Department of Working Life and Innovation
  • Master´s theses in Innovation and Knowledge Development
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Innovasjon i kommunal helse- og omsorgssektor : en case-studie av implementering av velferdsteknologi i Risør kommune.

Lundvall, Tharald
Master thesis
Thumbnail
View/Open
Lundvall, Tharald.pdf (1.487Mb)
URI
http://hdl.handle.net/11250/2415030
Date
2016
Metadata
Show full item record
Collections
  • Master´s theses in Innovation and Knowledge Development [88]
Abstract
Etter utgivelsen av St. meld. nr. 7 (2008-2009) har innovasjon i offentlig sektor fått fornyet aktualitet. Hagen-utvalget satte senere særlig innovasjon i helse- og omsorgssektoren på dagsorden. Med utgangspunkt i allerede eksisterende teori og empiri er det kartlagt enkelte kunnskapshull som fremheves i debatten knyttet til innovasjon i offentlig sektor. Med utgangspunkt i Rogers (2003) diffusjonsteori og Clark og Goodwins (2010) analytiske rammeverk er målet med denne oppgaven å kartlegge drivere og barrierer for implementering av den velferdsteknologiske løsningen «digitalt nattilsyn» i Risør kommune.

På bakgrunn av valgt forskningsdesign er det gjennomført syv individuelle dybdeintervjuer. Som et resultat av funnene i undersøkelsen og den teoretiske forankringen, konkluderes det med at pilotprosjektet omhandler implementeringen av en velferdsteknologisk løsning som også kan betegnes som en kommunal serviceinnovasjon. Serviceinnovasjonen forutsetter imidlertid også en form for organisatorisk innovasjon i den forstand at den velferdsteknologiske løsningen er avhengig av en etablert teknisk infrastruktur. Pilotprosjektet har samtidig medført en administrativ innovasjon ved at omsorgsenheten har opprettet en ny rolle blant nattevaktene. På bakgrunn av enhetens erfaring med tidligere omstillingsprosesser, samt en vellykket implementering av sammenlignbar teknologi, fremstår implementeringen som en inkrementell innovasjon. Teknologien forutsetter som nevnt en omfattende teknisk infrastruktur for å fungere. Omfanget av en slik etablering vil i forlengelsen av en avgrenset pilot imidlertid kunne betraktes som en radikal innovasjon.

Et reelt behov i kommunens daglige omsorgstjeneste, en konkretisering av satsningen, administrativ og politisk forankring, interkommunalt samarbeid, prosjektets piloterbarhet, potensialet for gevinstrealisering, opprettelsen av «superbrukere» og utarbeidelsen av interne manualer er drivere for implementeringen som er særlig fremtredende. Undersøkelsen fremhever imidlertid også en rekke barrierer for en vellykket implementering. Løsningen er først og fremst utviklet eksternt og brukerstøtten er dermed ikke ferdig utviklet eller tilpasset kommunens ansatte. Kommunen fikk videre begrenset informasjon om løsningen innledningsvis og den kommunale tekniske infrastrukturen fremsto som lite kompatibel med innovasjonen. Deltidsansatte med rullerende turnuser og en myndighetsdrevet beslutning fremheves sammen med en begrenset kapasitet fra leverandørens side også som særlig utslagsgivende
Description
Masteroppgave innovasjon og kunnskapsutvikling - Universitetet i Agder 2016
Publisher
Universitetet i Agder ; University of Agder

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit
 

 

Browse

ArchiveCommunities & CollectionsBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournalsThis CollectionBy Issue DateAuthorsTitlesSubjectsDocument TypesJournals

My Account

Login

Statistics

View Usage Statistics

Contact Us | Send Feedback

Privacy policy
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Service from  Unit