• norsk
    • English
  • norsk 
    • norsk
    • English
  • Logg inn
Vis innførsel 
  •   Hjem
  • School of Business and Law
  • Department of Working Life and Innovation
  • Master's theses in Industrial Economics and Technology Management
  • Vis innførsel
  •   Hjem
  • School of Business and Law
  • Department of Working Life and Innovation
  • Master's theses in Industrial Economics and Technology Management
  • Vis innførsel
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Valg av systemer og verktøy for risikostyring og risikoanalyser i en bedrift som leverer offshore-utstyr

Rai, Khurom A.; Sneltvedt, Thomas D.A.
Master thesis
Thumbnail
Åpne
IND590 2011 vår masteroppgave Thomas D.A. Sneltvedt og Khurom A. Rai.pdf (3.154Mb)
Permanent lenke
http://hdl.handle.net/11250/138400
Utgivelsesdato
2011
Metadata
Vis full innførsel
Samlinger
  • Master's theses in Industrial Economics and Technology Management [160]
Sammendrag
Denne masteroppgaven er utført for Advanced Production and Loading AS (APL) som leverer dreietårnsløsninger til offshore-bransjen. Målet med oppgaven er å foreta en kritisk vurdering av APL sitt nåværende system for risikostyring, og foreslå eventuelle forbedringer. Eventuell kritikk og forslag til forbedringer skal være i henhold til dagens krav og forskrifter til denne bransjen. Informasjon om det nåværende risikostyringssystemet er hentet gjennom flere møter med bedriften og samtaler med Tom Lassen.Relevante retningslinjer er hentet fra både International Organization for Standardization (ISO) og Det Norske Veritas (DNV).

En evaluering av risikostyring og kvalitetsledelse hos APL viser at det er rom for forbedringer både av organisatorisk art og med tanke på risikoanalyseverktøyene som benyttes. ISO 31000 deler risikostyring i tre hovedelementer, henholdsvis: grunnprinsipper, rammeverk og prosessen. Det viser seg at APL har etablert gode grunnprinsipper og har flere gode prosesser, men mangler et formelt rammeverk for å styre prosessen. Risikostyring krever også bruk av analyseverktøy som FMECA og HAZOP, og evaluering av disse ble gjort opp mot forslag fra ISO 31010. Verktøyene hos APL har dekkende innhold, men oppsettet er noe usystematisk satt opp og kan oppfattes som delvis rotete. Kvalitetsaspekter fra ISO 9001 er inkludert. Imidlertid bør kundens direkte og indirekte ønsker inkluderes i alle ledd hos organisasjonen på lik linje med risikoelementene. Basert på dette er det dermed ønskelig å øke samarbeidet mellom avdelingen for teknisk sikkerhet og kvalitetsavdelingen. ISO-standardene påpeker også viktigheten av kommunikasjon, og dette har vist seg å være mangelfullt hos APL både mellom avdelinger, og til tider internt i en og samme avdeling.

For å dekke APL sitt behov for et rammeverk er ISO 31000 brukt som en mal, og et dekkende system for risikoanalyser er utarbeidet. For å sette kvalitetsledelse i sammenheng med risikostyring, er hensyn til kundens krav og ønsker blitt en integrert del av det totale systemet. Kvalifiseringsprosessen for ny teknologi er også implementert i det totale systemet. Rammeverket er både fokusert rundt økt informasjonsutveksling, og kontinuerlige forbedringer er vektlagt. Risikostyringsprosesser er en stor del av det totale systemet, og det er foreslått en Integrated Reliability-CenteredMaintenance (IRCM)-analyse for få én helhetlig prosess som dekker både risikovurderinger og utarbeidelse av vedlikeholdsprogram. IRCM-forslaget skal forminske dobbeltarbeid og bidra til økt informasjonsutveksling mellom avdelinger. I tilknytting til risikoanalysene som inngår i IRCM, er nye regneark for FMECA og HAZOP-analyser utarbeidet. En håndbok for å forenkle opplæring og effektivisere gjennomgang av analysene er også utviklet. Det anbefales at APL selv utvikler en kurspakke både for IRCM-gjennomgangen, og for integrering som en del av den totale opplæringen av nyansatte.
Beskrivelse
Masteroppgave i industriell økonomi og teknologiledelse IND590 2011 – Universitetet i Agder, Grimstad
Utgiver
Universitetet i Agder / University of Agder

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit
 

 

Bla i

Hele arkivetDelarkiv og samlingerUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifterDenne samlingenUtgivelsesdatoForfattereTitlerEmneordDokumenttyperTidsskrifter

Min side

Logg inn

Statistikk

Besøksstatistikk

Kontakt oss | Gi tilbakemelding

Personvernerklæring
DSpace software copyright © 2002-2019  DuraSpace

Levert av  Unit